Jak pielęgnować blizny u dzieci
Jak pielęgnować blizny u dzieci
Blizny u dzieci są najczęściej konsekwencją urazów o które w tym wieku nietrudno. Wprawdzie w ostatnich latach spadła liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci, jednak nie obserwujemy spadku wypadków w szkołach. W każdym roku szkolnym ok. 1% uczniów ulega wypadkom, a niechcianą pamiątką po przebytym urazie jest niestety blizna. Wypadki w szkołach najczęściej spowodowane są nieuwagą uczniów lub działaniem nieumyślnym osób trzecich.
Dziecięca fantazja, szczególnie najmłodszych dzieci nie zna granic i mimo najlepszych starań opiekunów może pojawić się rana, a po niej blizna. To czy będzie ona duża, czy mała zależy od wielkości rany, jej rodzaju, głębokości, a także od indywidualnych predyspozycji dziecka. Wiele jednak może pomóc rodzic, który zatroszczy się o ranę – wówczas blizna u dzieci może być mniejsza, mniej widoczna, bardziej płaska.
Nie dopuśćmy, aby blizna u dzieci zmieniła ich życie i ograniczała prawidłowy wzrost i rozwój. Wiele danych wskazuje bowiem, że blizna u dziecka to nie tylko problem natury estetycznej, to także problem psychiczny. Zatem jak dbać o bliznę, aby była niewidoczna. Blizna u dzieci w miejscu trudnym do ukrycia lub zamaskowania stwarza ogromny problem natury psychicznej. Młody człowiek bardzo często unika lekcji wychowania fizycznego, niechętnie uczestniczy w zajęciach na pływalni. Blizna u dzieci może powodować zaburzenie prawidłowych kontaktów rówieśniczych. Dzieci często potrafią być bezwzględne, blizna może być przyczyną wyśmiewania, kpin, swego rodzaju piętnowania, a w konsekwencji zaburzeń samooceny, a nawet depresji. Jako rodzice czy opiekunowie musimy wiedzieć jak dbać o bliznę, aby je przed tym wszystkim uchronić.
Blizny powstają na skutek urazu, zabiegu operacyjnego, skaleczenia, wypadku – powodów jest wiele, ale wpływają one na kształt rany. Mówiąc krótko tam, gdzie skóra zostanie uszkodzona, powstanie blizna. Rozmiar i kształt blizny związany jest z wieloma czynnikami. Bardzo często wpływają na to okoliczności urazu, długość okresu gojenia powstałej rany, czy indywidualne skłonności do tworzenia się blizn. Problem blizn staje się uciążliwy, kiedy znajdują się one w widocznych miejscach. W celu uniknięcia przykrych następstw urazu bardzo ważna jest odpowiednia i staranna pielęgnacja uszkodzonego miejsca już od samego początku. Blizna jest efektem uszkodzenia skóry na całej jej głębokości. Po takim urazie skóra regeneruje się, ale tkanka włóknista powstała po wygojeniu zawsze daje efekt blizny.
Aby zminimalizować ryzyko nieprawidłowego gojenia się rany i zmniejszyć widoczność powstałej blizny u dziecka trzeba wiedzieć jak dbać o bliznę już od pierwszych dni po zasklepieniu rany. Tylko w ten sposób można uniknąć tworzenia się brzydkich blizn i tzw. bliznowców. Pojawiające się blizny u dzieci wymagają szczególnej opieki. Dzieci mają zwiększoną produkcję kolagenu w skórze, dlatego mają też większe skłonności do przerostu blizny w czasie gojenia się ran. Aby temu zapobiec warto stosować preparaty przeznaczone specjalnie do leczenia blizn zaraz po zagojeniu się rany. Nie wolno tego zaniedbać, w przeciwnym razie nasze dziecko na zawsze pozostanie z blizną.
Proces gojenia rany i powstawania blizny trochę trwa, dlatego blizny nie można oceniać w pierwszej fazie powstawania. Oczywiście wcześniej, tuż po wygojeniu, można i trzeba stosować odpowiednie maści lub żele mające zminimalizować powstawanie blizny. Normalne jest, że w pierwszych miesiącach po zranieniu blizna powiększa się – organizm dąży bowiem do zamknięcia ubytku na skórze. Z czasem blizna staje się coraz ładniejsza, mniejsza. Dodatkowo wspierana przez nas z zewnątrz może być całkiem niewidoczna.
Blizna u dzieci powstała na skutek skaleczenia nożem, kartką papieru lub innym ostrym i płaskim narzędziem jest zazwyczaj mało widoczna. Dużo wyraźniejsze są blizny płaszczyznowe, czyli takie, które mają nierówną powierzchnię i zabarwienie. Tego rodzaju blizny mogą być także uciążliwe, przyczyniają się bowiem do napięć skóry lub przykurczy. Blizny płaszczyznowe powstają zazwyczaj na skutek ciężkich urazów, wypadków, oparzeń. Blizna płaszczyznowa początkowo jest koloru różowego, potem zmienia się – blednie i staje się perłowa.
Należy pamiętać, że blizna u dzieci, jej kolor będzie zazwyczaj inny niż zdrowej skóry. Nie będzie na niej włosów – w wyniku urazu uszkodzone zostały bezpowrotnie mieszki włosowe. Skóra dzieci regeneruje się szybciej, ale uszkodzenia mieszków włosowych są trwałe. W przypadku dużych blizn zawsze trzeba liczyć się z tym, że będą one wyróżniać się na tle zdrowej skóry. Nowa skóra pozbawiona jest melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, barwnikiem którego głównym zadaniem jest ochrona głębokich warstw skóry przed promieniowaniem słonecznym. Oznacza to, że o bliznę trzeba dbać zawsze i chronić ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Jak dbać o ranę, a potem jak dbać o bliznę żeby była jak najmniej widoczna? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie chcąc, aby skóra dziecka była idealna. Im wcześniej zadbasz o miejsce zranienia tym lepszy możesz uzyskać efekt. Zacząć można od starannej pielęgnacji miejsca zranienia tak aby proces gojenia postępował najbardziej optymalnie. W pierwszej fazie gojenia trzeba unikać podrażnienia miejsca zranienia, otarć, zbyt ciasnych ubrań, wysokich lub niskich temperatur i wystawiania rany na słońce. Po całkowitym zagojeniu się rany i odpadnięciu strupków można zacząć pielęgnację powstającej blizny. Warto stosować specjalnie przeznaczone do tego celu żele np. Kelo-cote®, który zapobiega nieprawidłowemu bliznowaceniu do postaci blizny przerosłej i bliznowca. Skuteczność preparatu została potwierdzona badaniami klinicznymi w leczeniu wszystkich rodzajów blizn: pooperacyjnych, pooparzeniowych, pourazowych, potrądzikowych.
Kelo-cote® łatwo nakłada się na wszystkie obszary skóry, w tym okolice stawów i zgięć oraz szybko wysycha pozostawiając niewidoczny, przepuszczający powietrze „film”, stanowiący ochronę przeciw bakteriom oraz negatywnym bodźcom środowiska zewnętrznego,zapewnia okluzję oraz odpowiednią wilgotność. Główną istotą działania silikonu na bliznę jest tworzenie opatrunku silikonowego, a tylko 24 godzinny kontakt silikonu z blizną zapewniający okluzję daje efekt terapeutyczny.
Wskazania do stosowaniu żelu Kelo-cote: blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Należy pamiętać o konieczności systematycznego stosowania preparatu zgodnie z zaleceniami producenta.
Z biegiem lat coraz trudniej pozbyć się starych blizn, w przypadku świeżych – można je wesprzeć w procesie gojenia i tym samym zminimalizować ich widoczność. Prawidłowe dbanie o bliznę zaraz po wygojeniu rany minimalizuje także ryzyko powstania bliznowca u dziecka.
Aktualności
Najstarsza Szkoła Medycyny Estetycznej zaprasza - wciąż można się zapisać! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej
Badania prenatalne dla kobiet więcej
Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Nieinwazyjne leczenie żylaków
więcej
Konferencja społeczno - medyczna #InvitroToMY
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Czym jest lampa polimeryzacyjna stomatologiczna i dlaczego warto ją wybrać?
więcej
Jak wygląda stomatologia dwudziestego pierwszego wieku?
więcej
Niezawodne spodnie dla ratownika medycznego – czy wiesz, które cechy mogą ocalić Ci życie?
więcej
Stałe i ruchome aparaty ortodontyczne - podobieństwa i różnice
więcej
Jak obecnie leczy się raka jelita grubego?
więcej
Co zrobić, aby nie bać się dentysty
więcej
Medycyna estetyczna - jak robić to bezpiecznie?
więcej
Powiększanie penisa kwasem hialuronowym – jakich efektów można oczekiwać?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl