Jak odzyskać słuch? Sprawdzona metoda z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

MEDserwis.pl >Jak odzyskać słuch? Sprawdzona metoda z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Jak odzyskać słuch? Sprawdzona metoda z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

jak odzyskać słuch
Problemy ze słuchem dotykają coraz większą grupę osób. Ubytek słuchu bez względu na wiek utrudnia funkcjonowanie i jest krępujące. Duży uszczerbek może skutkować wycofaniem z życia społecznego, a także problemami natury psychologicznej, m.in. depresją. Leczenie niedosłuchu jest więc koniecznością i w przypadku podejrzeń tego typu problemów należy niezwłocznie udać się do lekarza- specjalisty.

Przyczyny niedosłuchuPowodów występowania niedosłuchu jest wiele. W przypadku niemowląt i małych dzieci bardzo często mamy do czynienia z uwarunkowaniami genetycznymi, czyli tzw. niedosłuchem wrodzonym. Niedosłuch u dzieci i noworodków - jakie przyczyny? Mogą być także choroby zakaźne (różyczka) lub inne, niebezpieczne infekcje, które matka przeszła w okresie ciąży. Nierzadko problemy ze słuchem związane są także z przedwczesnym przyjściem dziecka na świat.
U osób dorosłych kłopoty ze słyszeniem mogą pojawić się w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu, choroby (Meniere’a, otosklerozy, zapalenia ucha wewnętrznego lub zewnętrznego), narażenia na nadmierny hałas (np. w trakcie pracy) czy też po zażyciu leków ototoksycznych.

Jakie są rodzaje niedosłuchu?Bez względu na przyczyny niedosłuchu, czy są to wady wrodzone, czy nabyte, schorzenie dzielimy na 3 podstawowe rodzaje:

NIEDOSŁUCH ODBIORCZY

Nazywany też sensoryczno- odbiorczym. Bezpośrednim czynnikiem wpływającym na powstawanie tego rodzaju problemów ze słuchem jest uszkodzenie nerwu słuchowego lub ślimaka, a także przewlekłe i często nawracające stany zapalne uszu. W przypadku niedosłuchu odbiorczego mamy do czynienia z sytuacją, w której dźwięk dochodzi do ucha wewnętrznego, ale w dalszej jego części bodźce dźwiękowe są nieprawidłowo przetwarzane na impuls elektryczny. W wyniku czego Pacjenci z dużym ubytkiem słuchu nie są w stanie podjąć swobodnej rozmowy.

NIEDOSŁUCH PRZEWODZENIOWY

Najczęściej jest spowodowany problemami z uchem zewnętrznym lub środkowym. Niejednokrotnie przyczyną niedosłuchu przewodzeniowego jest zbyt intensywna praca gruczołów woszczynowych, które mogą powodować powstawanie czopa woszczynowego inaczej nazywanego korkiem w uchu. Czasami za ten rodzaj schorzenia odpowiedzialny jest ubytek błony bębenkowej lub otoskleroza, która powoduje zwapnienie strzemiączka w uchu. W przeciwieństwie do niedosłuchu odbiorczego, w tym wypadku dźwięki nie dochodzą do ucha wewnętrznego. Zaburzone jest przenoszenie bodźców dźwiękowych od małżowiny poprzez ucho środkowe, aż do ucha wewnętrznego.

NIEDOSŁUCH MIESZANY

To połączenie obydwu wcześniej wymienionych ubytków słuchu.

Jak odzyskać słuch?W przypadku problemów ze słuchem warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza. Specjalistyczne Centrum Medyczne Medicus Clinic we Wrocławiu dysponuje wyłącznie nowoczesnym sprzętem do diagnostyki problemów ze słuchem u Pacjentów w każdym wieku. Dzięki doświadczonym lekarzom i dostępowi do specjalistycznych urządzeń, specjaliści w krótkim czasie są w stanie znaleźć przyczynę problemu, a także dobrać odpowiednią metodę leczenia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie aparatu słuchowego, który ma za zadanie jedynie wzmocnić dźwięki płynące z otoczenia. Często okazuje się, że niezbędne jest użycie zaawansowanego narzędzia - rekomendowana jest wtedy operacja wszczepienia implantu słuchowego.

Jaki implant słuchowy wybrać?

Implanty słuchowe nazywane są bardzo często protezami słuchu. Z ich pomocą osoby cierpiące nawet na głęboki niedosłuch, mają szansę słyszeć oraz wieść normalne życie. Wybór implantu słuchowego uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju niedosłuchu, na jaki cierpi Pacjent oraz od opinii lekarza. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje implantów słuchowych:

IMPLANTY ŚLMAKOWE

Stosowane u osób ze stwierdzonym głębokim niedosłuchem odbiorczym. Sprawdzają się w przypadku, gdy ślimak w uchu wewnętrznym nie działa, tak jak powinien. Operacja wszczepienia tego małego urządzenia polega na umiejscowieniu tuż pod skórą cienkiego implantu, wykonanego z tytanu wraz z elektrodami. Tuż za uchem, natomiast, umieszcza się procesor dźwięku, który przekazuje bodźce dźwiękowe bezpośrednio do urządzenia. Ten rodzaj implantu słuchowego ma za zadanie odpowiednio stymulować niesprawnego ślimaka.

IMPLANTY ZAKOTWICZONE W KOŚCI BAHA

Implanty Baha wykorzystują możliwości, jakie niesie ze sobą przewodzenie dźwięków drogą kostną. To naturalna umiejętność każdego człowieka. Implanty słuchowe zakotwiczone w kości są stosowane u osób z niedosłuchem mieszanym lub przewodzeniowym. Implant wszczepia się w kości czaszki. Dzięki niemu wszystkie dźwięki płynące z otoczenia są przekazywane bezpośrednio do ucha wewnętrznego.
Więcej na temat implantów oraz leczenia problemów ze słuchem, znajdziesz na stronie MedicusCare.pl . Możesz odwiedzić również naszą kliknikę, która znajduje się pod pod adresem: Pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław

Źródło: Dystrybutor marki Cochlear Polska - MedicusCare.pl

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl