Jak długo ważne jest skierowanie do lekarza specjalisty? Poznaj terminy
Jak długo ważne jest skierowanie do lekarza specjalisty? Poznaj terminy
Proces leczenia często wymaga kontaktu ze specjalistą. Aby móc korzystać z terapii finansowanych przez NFZ, należy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (obecnie może ono być wystawione również w formie elektronicznej). Zastanawiasz się, do której przychodni pójść? Boisz się, że twoje skierowanie straciło ważność i będziesz musiał uzyskać je powtórnie? Sprawdź, jakie są terminy związane ze skierowaniami do lekarzy specjalistów oraz na badania i do szpitala.
Ostatnia nowelizacja prawa związanego ze skierowaniami na leczenie weszła w życie 17. marca 2023 r., ale wprowadzone zmiany dotyczą wyłącznie leczenia uzdrowiskowego. Co do pozostałych kwestii, obowiązują dotychczasowe zasady, zgodnie z którymi skierowanie do lekarza specjalisty jest ważne tak długo, jak długo aktualna jest jego przyczyna. Teoretycznie zatem nie ma znaczenia, czy na wizytę pójdziesz w tym samym tygodniu, czy dopiero po roku od wystawienia skierowania.
W praktyce oczywiście nie należy się ociągać z wizytą – skoro skierowanie zostało wystawione, to prawdopodobnie zaistniały ku temu logiczne przesłanki. Opóźnianie wizyty wydłuży proces leczenia, co w przypadku wielu chorób jest szczególnie niekorzystne, a wręcz może zagrażać życiu. Ponadto w razie, gdy skierowanie dotyczyło sytuacji pilnej, lekarz specjalista może podjąć decyzję o konieczności jego aktualizacji, z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia.
Trudności z wyborem konkretnego specjalisty wynikają najczęściej z terminów. Te często są niestety bardzo odległe – do tego stopnia, że wolimy jednak zainwestować w wizytę prywatną. Z kolei brak kolejek do jakiegoś lekarza każe nam wątpić w jego fachowość. Skąd czerpać rzetelne informacje?
Świetnym źródłem wiedzy to portal GoWork. Znany jest jako źródło rzetelnych ofert pracy i jako jedyne w polskiej sieci miejsce, gdzie można się zapoznać z niemoderowanymi, ale kulturalnymi ocenami pracodawców. Ale GoWork.pl to także miejsce, które może być portal obecnie wykorzystywane w celu poznania opinii o lekarzach specjalistach. Jeśli więc masz wątpliwości, odszukaj w serwisie interesującą cię praktykę specjalistyczną czy przychodnię i sprawdź, co piszą na jej temat pacjenci oraz pracownicy.
Lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista, mogą wystawić także innego typu skierowania – na leczenie szpitalne lub uzdrowiskowe, na badania czy na rehabilitację. Jak wygląda kwestia terminów?
Skierowanie do szpitala jest ważne aż do ustania jego przyczyny – a więc podobnie, jak skierowanie do leczenia ambulatoryjnego (u specjalisty). Jedynym wyjątkiem jest szpital psychiatryczny – skierowanie do niego jest ważne przez 14 dni. Z kolei skierowanie na rehabilitację trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni. Skierowanie do sanatorium nie traci ważności, ale po 18 miesiącach od wystawienia konieczna jest jego weryfikacja. Skierowanie na badania nie ma terminu, ale część podmiotów (np. laboratoriów) może wymagać jego aktualizacji po upływie 30 dni od wystawienia.
Niektóre badania oraz wizyty u lekarzy specjalistów można odbyć bez skierowania. Nie jest ono wymagane do ginekologa, wenerologa, stomatologa, onkologa oraz psychiatry. Bez skierowania za darmo na NFZ wykonasz również badanie na obecność wirusa HIV, obejmujące także konsultację z lekarzem lub z psychologiem.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Masz problemy ze skórą stóp, wrastającymi paznokciami, modzelami lub pękającymi piętami? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy podologa! więcej
Praca dla lekarzy specjalistów więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak? więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Igły medyczne - jak wybrać odpowiednie do różnych zastosowań?
więcej
Komosa ryżowa na słodko. Jak wykorzystać ją w deserach?
więcej
Odzież medyczna plus size – stylowy, profesjonalny wygląd dla każdej sylwetki
więcej
Podstawowy sprzęt laboratoryjny – niezbędnik każdego laboratorium
więcej
Jak opracować projekt Programu Polityki Zdrowotnej?
więcej
Skuteczne leczenie próchnicy
więcej
Arytmia serca – co to jest i jak ją leczyć?
więcej
Jakie badania na reumatoidalne zapalenie stawów wykonać przy podejrzeniu choroby?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl