Jak długo ważne jest skierowanie do lekarza specjalisty? Poznaj terminy

MEDserwis.pl >Jak długo ważne jest skierowanie do lekarza specjalisty? Poznaj terminy

Jak długo ważne jest skierowanie do lekarza specjalisty? Poznaj terminy

Jak długo ważne jest skierowanie do lekarza specjalisty?

Proces leczenia często wymaga kontaktu ze specjalistą. Aby móc korzystać z terapii finansowanych przez NFZ, należy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (obecnie może ono być wystawione również w formie elektronicznej). Zastanawiasz się, do której przychodni pójść? Boisz się, że twoje skierowanie straciło ważność i będziesz musiał uzyskać je powtórnie? Sprawdź, jakie są terminy związane ze skierowaniami do lekarzy specjalistów oraz na badania i do szpitala. 


Jak długo ważne jest skierowanie NFZ do specjalisty?


 


Ostatnia nowelizacja prawa związanego ze skierowaniami na leczenie weszła w życie 17. marca 2023 r., ale wprowadzone zmiany dotyczą wyłącznie leczenia uzdrowiskowego. Co do pozostałych kwestii, obowiązują dotychczasowe zasady, zgodnie z którymi skierowanie do lekarza specjalisty jest ważne tak długo, jak długo aktualna jest jego przyczyna. Teoretycznie zatem nie ma znaczenia, czy na wizytę pójdziesz w tym samym tygodniu, czy dopiero po roku od wystawienia skierowania.


 

W praktyce oczywiście nie należy się ociągać z wizytą – skoro skierowanie zostało wystawione, to prawdopodobnie zaistniały ku temu logiczne przesłanki. Opóźnianie wizyty wydłuży proces leczenia, co w przypadku wielu chorób jest szczególnie niekorzystne, a wręcz może zagrażać życiu. Ponadto w razie, gdy skierowanie dotyczyło sytuacji pilnej, lekarz specjalista może podjąć decyzję o konieczności jego aktualizacji, z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia.


 

Czy do dobrych specjalistów zawsze są długie terminy?


 


Trudności z wyborem konkretnego specjalisty wynikają najczęściej z terminów. Te często są niestety bardzo odległe – do tego stopnia, że wolimy jednak zainwestować w wizytę prywatną. Z kolei brak kolejek do jakiegoś lekarza każe nam wątpić w jego fachowość. Skąd czerpać rzetelne informacje?


 

Świetnym źródłem wiedzy to portal GoWork. Znany jest jako źródło rzetelnych ofert pracy i jako jedyne w polskiej sieci miejsce, gdzie można się zapoznać z niemoderowanymi, ale kulturalnymi ocenami pracodawców. Ale GoWork.pl to także miejsce, które może być portal obecnie wykorzystywane w celu poznania opinii o lekarzach specjalistach. Jeśli więc masz wątpliwości, odszukaj w serwisie interesującą cię praktykę specjalistyczną czy przychodnię i sprawdź, co piszą na jej temat pacjenci oraz pracownicy.


 

Skierowanie do szpitala, na rehabilitację, na badania – jak długo są ważne?


 


Lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista, mogą wystawić także innego typu skierowania – na leczenie szpitalne lub uzdrowiskowe, na badania czy na rehabilitację. Jak wygląda kwestia terminów?


 


Skierowanie do szpitala jest ważne aż do ustania jego przyczyny – a więc podobnie, jak skierowanie do leczenia ambulatoryjnego (u specjalisty). Jedynym wyjątkiem jest szpital psychiatryczny – skierowanie do niego jest ważne przez 14 dni. Z kolei skierowanie na rehabilitację trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni. Skierowanie do sanatorium nie traci ważności, ale po 18 miesiącach od wystawienia konieczna jest jego weryfikacja. Skierowanie na badania nie ma terminu, ale część podmiotów (np. laboratoriów) może wymagać jego aktualizacji po upływie 30 dni od wystawienia.


 


Do jakiego lekarza nie trzeba mieć skierowania?


 


Niektóre badania oraz wizyty u lekarzy specjalistów można odbyć bez skierowania. Nie jest ono wymagane do ginekologa, wenerologa, stomatologa, onkologa oraz psychiatry. Bez skierowania za darmo na NFZ wykonasz również badanie na obecność wirusa HIV, obejmujące także konsultację z lekarzem lub z psychologiem.


  

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl