Gorączka i ból – co mogą oznaczać i jak z nimi walczyć?

MEDserwis.pl >Gorączka i ból – co mogą oznaczać i jak z nimi walczyć?

Gorączka i ból – co mogą oznaczać i jak z nimi walczyć?

Gorączka i ból

Ból i gorączka nie są chorobami – mogą jednak wskazywać na nieprawidłowości organizmu i niewątpliwie negatywnie rzutują na samopoczucie i funkcjonowanie człowieka. Tego rodzaju dolegliwości mogą się pojawiać w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto być na nie przygotowanym. W wielu przypadkach można je zwalczać domowymi sposobami, chociaż nie zawsze okazują się one wystarczające – wówczas trzeba sięgnąć po leki. Więcej informacji na temat gorączki i dolegliwości bólowych oraz sposobów walki z nimi można znaleźć poniżej. 


Co to jest gorączka i kiedy się pojawia?


Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, natomiast niejednokrotnie stanowi jeden z objawów choroby. Podwyższenie temperatury ciała jest naturalną reakcją na toczącą się w organizmie walkę z chorobą. Jest podstawowym mechanizmem obronnym, który pomaga m.in. zwalczać chorobotwórcze organizmy. Przyjmuje się, że gorączka oznacza ciepłotę ciała powyżej 38,0 stopni Celsjusza. Gdy u człowieka pojawia się gorączka, stan ten zazwyczaj wpływa negatywnie na jego samopoczucie i funkcjonowanie. Zbyt wysoka temperatura ciała, np. powyżej 39 stopni Celsjusza, może już działać na organizm mocno obciążająco, a temperatura jeszcze wyższa często stanowi już poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. 


Do wzrostu temperatury ciała dochodzi przy różnych stanach. Gorączka może się pojawiać w przebiegu infekcji bakteryjnych oraz wirusowych. Może być również jednym z objawów chorób nowotworowych oraz autoimmunologicznych, a także wielu innych schorzeń. Nie każde podwyższenie temperatury ciała wymaga zbijania – lekko podwyższona temperatura jest wręcz pożądana, by uporać się z chorobą. Trzeba jednak przyjąć odpowiednie leki na gorączkę, jeśli temperatura jest mocno podwyższona, a pacjent czuje się w związku z tym osłabiony, a jego samopoczucie jest obniżone. Utrzymująca się kilka dni gorączka lub gorączka bardzo wysoka, którą ciężko zbić samodzielnie, to wskazania do kontaktu z lekarzem.


Czym jest ból i skąd się bierze? Jaki ból jest niepokojący?


Ból to nieprzyjemny objaw, który może mieć związek z chorobami lub działaniem czynników zewnętrznych. Może obejmować niemal każdą część ciała, poza tym może mieć różną intensywność, charakter oraz czas trwania. Opisuje się go jako subiektywne odczucie, które może mieć związek z faktycznym uszkodzeniem tkanek bądź ich potencjalnym uszkodzeniem. Bardzo często ból występuje razem z gorączką, zwłaszcza w przebiegu chorób o podłożu infekcyjnym, choć nie tylko. Ból może pojawiać się w efekcie urazów, niekiedy jest efektem nadwyrężenia niektórych części ciała, poza tym może mieć związek z zaburzonym funkcjonowaniem różnych układów lub ich stanami patologicznymi. 


Bólu nie powinno się lekceważyć, gdyż stanowi sygnał ostrzegawczy – oczywiście nie każdy ból świadczy o zagrożeniu zdrowia czy życia, a dobrym przykładem mogą tu być umiarkowane bóle menstruacyjne, które towarzyszą obkurczaniu macicy. Taki ból nie powinien znacząco zakłócać funkcjonowania i zwykle kobieta jest w stanie go „przeczekać” lub złagodzić domowymi sposobami czy lekami dostępnymi bez recepty. Już jednak bardzo duże nasilenie wspomnianych dolegliwości może wskazywać na stany patologiczne, w tym np. na endometriozę, dlatego z bólem (zwłaszcza nagłym, silnym, długotrwałym lub nawracającym) warto zgłosić się do lekarza, by zajął się poszerzoną diagnostyką.


Co stosować na ból i gorączkę?


Zarówno ból, jak i podwyższona ciepłota ciała mogą rzutować na samopoczucie chorego i utrudniać mu funkcjonowanie. Można na szczęście skutecznie z nimi walczyć przy pomocy domowych sposobów lub farmakologii. Na gorączkę poleca się np. napar z lipy, czarnego bzu czy liści malin. Na ból natomiast bardzo dobrze pomagają ciepłe lub zimne okłady. 


Jeśli domowe sposoby będą niewystarczająco skuteczne, zasadne może być sięgnięcie po leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W każdej domowej apteczce powinny zatem się znajdować dostosowane do wieku i zdrowia domowników leki na gorączkę oraz środki przeciwbólowe, które będzie można wykorzystać w nagłych przypadkach. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty – można do nich zaliczyć np. te na bazie paracetamolu, ibuprofenu, naproksenu czy aspiryny (tej nie podajemy dzieciom). Takie medykamenty mogą okazać się wsparciem np. przy bólu głowy, zęba lub przy bólach menstruacyjnych, a także przy gorączce towarzyszącej infekcji. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe należy dobierać do rodzaju dolegliwości i stopnia jej nasilenia, uwzględniając jednocześnie wiek pacjenta i jego kondycję zdrowotną. 

 

Aktualności

Najstarsza Szkoła Medycyny Estetycznej zaprasza - wciąż można się zapisać! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Awodent

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl