Dlaczego boli ząb i co zrobić, aby poczuć ulgę? Najczęstsze przyczyny bólu zęba

MEDserwis.pl >Dlaczego boli ząb i co zrobić, aby poczuć ulgę? Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Dlaczego boli ząb i co zrobić, aby poczuć ulgę? Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Dlaczego boli ząb i co zrobić, aby poczuć ulgę? Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Intensywny ból zęba potrafi rozłożyć na łopatki największych twardzieli. Każdy, kto chociaż raz go przeżył, prawdopodobnie długo o nim nie zapomni – to przykre doświadczenie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, nie pozwala spać, jeść i… myśleć o czymkolwiek innym. Czasem zdarza się jednak, że ząb boli nieco subtelniej, np. jedynie przy nagryzaniu lub dotyku. W takiej sytuacji pacjenci często próbują „przeczekać” ból i odwlekają wizytę u dentysty. To poważny błąd! Już za chwilę wyjaśnimy dlaczego. Zapraszamy do lektury!

Ból zęba – bolesna dolegliwość



Ból zębów to problem, który może dotknąć pacjentów w każdym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na jego wystąpienie najbardziej narażone są osoby, które niewystarczająco dbają o higienę jamy ustnej i unikają kontrolnych wizyt u stomatologa. Niemniej jednak, nawet u pacjentów, którzy wzorowo dbają o zdrowie swoich zębów, mogą pojawić się objawy bólowe – chociaż oczywiście jest to zdecydowanie mniej prawdopodobne.

Ból zęba, który pojawia się nagle i charakteryzuje się bardzo dużą intensywnością, określany jest jako ostry. Umiarkowanie nasilone dolegliwości, które towarzyszą pacjentowi przez dłuższy czas, okresowo wyciszając się i pojawiając, określane są jako ból przewlekły.

Jak objawia się ból zębów?



Ból zęba trudno jest przeoczyć lub pomylić z inną dolegliwością. Przykre uczucie może towarzyszyć Ci stale lub pojawiać się okresowo (przerywany ból zęba). Inne objawy, jakie możesz zauważyć, to:

  • ucisk lub wrażenie rozpierania podczas nagryzania (odczuwany podczas jedzenia lub żucia gumy),

  • pulsowanie w okolicy bolącego zęba (pulsowanie często nasila się wieczorem, w pozycji leżącej),

  • krwawienie dziąsła lub wysięk ropy,

  • obrzęk dziąsła,

  • zmiana koloru dziąsła w okolicy bolącego zęba,

  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.



Dodatkowo, bólowi zęba mogą towarzyszyć mniej charakterystyczne objawy, takie jak stan podgorączkowy (lub gorączka), bóle głowy, uszu lub szyi.

Najczęstsze przyczyny bólu zęba



Ból zęba nigdy nie powinien być ignorowany. To wyraźny sygnał, który wysyła Ci Twój organizm. Ból informuje Cię o tym, że w jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego, wymagającego konsultacji z lekarzem stomatologii.
Najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych to:

  • Ubytki próchnicowe. Próchnica to powszechna choroba, która prowadzi do demineralizacji struktur zęba. Ból, jaki może towarzyszyć ubytkom, jest krótkotrwały i ostry, często towarzyszy mu nadwrażliwość na zmiany temperatur (np. zimne i gorące napoje) i słodkie potrawy. Dentyści określają go często mianem „zębinowego”. Jak pozbyć się bólu wywołanego przez próchnicę? Najczęściej wystarczy standardowa wizyta u stomatologa i wypełnienie ubytku. Sprawdź - jak skutecznie walczyć z próchnicą zębów

  • Zapalenie miazgi. Nieleczone, głębokie ubytki próchnicowe mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w miazdze zęba. Ból spowodowany przez zapalenie miazgi jest intensywny, nieustanny, często określany przez pacjentów jako „ćmiący”, nasilający się w pozycji leżącej. Osoby, które go doświadczają, skarżą się na trudności ze spaniem oraz brak reakcji na środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zapalenie miazgi związane jest z poważnym uszkodzeniem zęba, w związku z czym zwykle wymaga leczenia endodontycznego (kanałowego).

  • Zapalenie przyzębia. Stan zapalny może pojawić się wtedy, gdy zębom brakuje odpowiedniego punktu stycznego, a w okolicy dziąsła często zalegają resztki jedzenia. Jeżeli stan zapalny utrzymuje się odpowiednio długo, można zaobserwować kieszonkę dziąsłową – szczelinę w okolicy szyjki zęba. Zapaleniu przyzębia towarzyszy charakterystyczny ból, który ma charakter ciągły i wyjątkowo uciążliwy. Leczenie polega na odbudowaniu punktu stycznego oraz oczyszczeniu kieszonki przez periodontologa.



Zdarza się, że ból zębów nie jest związany z chorobami jamy ustnej i może wystąpić jako przejściowy stan po wybielaniu zębów, leczeniu ubytku próchnicowego czy po leczeniu kanałowym. Czasem pacjenci odczuwają w okolicy zębów ból, którego przyczyna tkwi w stanie zapalnym zatok, powiększeniu się węzłów chłonnych lub nerwobólach.

Ból zębów – kiedy do dentysty?



Jak najszybciej! Jeżeli odczuwasz ból, który nie jest związany z niedawnym zabiegiem (stomatolog powinien poinformować Cię, jak długo może trwać ewentualny dyskomfort), nie licz na to, że ból samoistnie ustąpi. Niestety, najczęściej dzieje się dokładnie odwrotnie – im dłużej zwlekasz z wizytą u stomatologa, tym większy ból odczuwasz, a szansa na nieskomplikowane i szybkie leczenie maleje.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl