Czym jest i kiedy wykonuje się badanie CRP?

MEDserwis.pl >Czym jest i kiedy wykonuje się badanie CRP?

Czym jest i kiedy wykonuje się badanie CRP?

Czym jest i kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP jest obecnie coraz częściej zlecane przez lekarzy przy rutynowej kontroli lub też wtedy, gdy dzieje się z organizmem coś niepokojącego. Sprawdzenie poziomu stężenia białka C-reaktywnego jest istotne przy ocenie stanu zapalnego w wątrobie, komórkach tłuszczowych oraz ścianach naczyń tętniczych. Co istotne, wynik wskazuje na istnienie stanu zapalnego, nawet wtedy gdy nie ma innych objawów choroby. I dlatego właśnie jest ważnym elementem diagnostyki.

1. CRP co to jest?
2. Kiedy wykonuje się badanie CRP?
3. Normy CRP - jak czytać wyniki badań
4. Jak przygotować się do badania CRP?

CRP co to jest?

CRP (ang. C Reactive Protein) to jedno z białek tzw. ostrej fazy, które pojawia we krwi jako efekt stanu zapalnego. To znaczy, że poziom CRP będzie rósł w momencie, gdy organizm walczy z infekcją bakteryjną, chorobą nowotworową czy też w efekcie zawału serca lub urazu. To jedna z podstawowych reakcji obronnych, która pobudza układ odpornościowy do działania. W praktyce zdecydowanie skuteczniej walczy on z czynnikiem zapalnym.

Na poziom CRP we krwi wpływ ma wiele różnych czynników takich jak wiek, rasa, płeć masa, a nawet palenie papierosów, dieta czy zażywanie konkretnych leków. U zdrowego człowieka prawidłowe parametry wynoszą do 5 mg/l. Gdy wynik przekroczy poziom 10 mg/l, mówimy o tym, że organizm walczy ze stanem zapalnym.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP jest ważnym elementem diagnostyki. Przede wszystkim pozwala szybko wykryć zaburzenia, nawet zanim pojawią się pierwsze niepokojące objawy. Co istotne, w przypadku zakażenia bakteriami Gram-ujemnymi takimi jak na przykład Helicobacter pylori, Salmonella, Escherichia wysokość stężenia białka C-reaktywnego może sięgać nawet 500 mg/l lub więcej. Gdy organizm walczy z bakteriami Gram-dodatnimi - gronkowce, paciorkowce, prątki gruźlicy lub pasożytami wyniki mogą wynosić około 100 mg/l, a wirusy podnoszą CRP do około 50 mg/l. Więcej o badaniu CRP dowiesz się z strony: https://diag.pl/.

Bardzo wysokie stężenie CRP jest charakterystyczne dla bardzo poważnych chorób takich jak na przykład nowotwory złośliwe szczególnie te atakujące układ krwiotwórczy. Dlatego dla lekarza trzycyfrowy lub większy wynik jest bardzo wyraźnym sygnałem, że możemy mieć do czynienia z rakiem i w tym momencie specjaliści od razu zaczynają szukanie procesu nowotworowego. Bardzo często nie widać jeszcze innych objawów, a innym ważnym wskaźnikiem staje się podwyższony poziom OB. Warto pamiętać, że poziom CRP rośnie bardzo szybko w przypadku ostrych zakażeń bakteryjnych lub wirusowych oraz po poważnych urazach może się zwiększyć nawet tysiąckrotnie w ciągu 24 lub 48 godzin.

Normy CRP - jak czytać wyniki badań

CRP z diagnostycznego punktu widzenia ma mniejszą wartość w przypadku chorób przewlekłych takich jak na przykład schorzenia reumatyczne, ale może skutecznie informować o etapie zapalenia, czyli monitoring poziomu stężenia białka C-reaktywnego jest w tym aspekcie bardzo ważny. Można sprawdzić, czy działa zastosowana terapia i choroba ulega wygaszeniu.

Zauważa się również wózek wysokiego poziomu CRP z zachorowaniem na cukrzycę typu 2. W pewien sposób jest to związane również z diagnostyką, leczeniem i częstotliwością wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego właśnie coraz częściej lekarze również poziom CRP wiążą z oceną ryzyka zawału, udaru czy też nagłej śmierci sercowej. Specjaliści zauważyli, że poziom CRP we krwi chorego jest zależy również od ryzyka chorób wieńcowych. Przy takim rozpoznaniu zdecydowanie łatwiej można zapobiegać problemom. Z zasady niski poziom CRP towarzyszy lekkim stanom zapalnym, które są określane jako miażdżyca – czyli odrywanie się blaszek miażdżycowych, tworzenie zakrzepów, a w efekcie zatykanie blaszek. Tym samym określa się czynnik ryzyka zawału lub udaru. Sam wynik jest również zależy od nadciśnienia tętniczego, niskiego poziomu cholesterolu HDL, zaburzeń metabolicznych i bardzo często otyłości.

Jak przygotować się do badania CRP?

Testy o wysokiej czułości hs-CRP wskazują zmiany poziomu białka C-reaktywnego na poziomie od 0,5 do 10 mg/l. Tradycyjne sprawdzają się w badaniach powyżej 10 mg/l. Zastosowanie konkretnego testu jest więc zależne w dużej mierze od tego, jak precyzyjnego wyniku na poziomie niskich stężeń potrzebujemy. Badanie o wysokiej czułości zalecane jest przede wszystkim w diagnostyce nowotworów, stanów zapalnych oraz chorób serca i naczyń. Jest ono bardzo pomocne przy ocenie ryzyka, a także wskazaniu konkretnego leczenia. Poziom CRP mierzy się dwa razy w odstępie dwóch tygodni i uznaje się średni wynik za wiarygodny. Co istotne, w tym czasie nie mogą pojawić się objawy stanu zapalnego, ponieważ wskazania nie będą wówczas wiarygodne. Badaniem pomocniczym, które warto zrobić jest profil lipidowy.

Na wyniki badania wpływ mogą mieć również przyjmowane leki. Bezpiecznie można przyjmować kwas acetylosalicylowy nawet w dużych ilościach. Natomiast zażywane w leczeniu zbyt wysokiego poziomu cholesterolu statyny (atorwastatyna, prawastatyna, rozuwastatyna) mogą obniżać poziom CRP o 20-30%. Co istotne, osoby przyjmujące leki z tej grupy są również mniej narażone na zawały serca. Statyna obniża poziom lipidów i działa przeciwzapalnie. Poza tym na poziom CRP wpływ będą mieć również także leki z grupy fibratów i beta-blokerów. Badania wskazują, że zdecydowanie groźniejszy jest podwyższony poziom CRP i niski poziom cholesterolu niż wtedy, gdy te parametry kształtują się odwrotnie.

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl