Czy można wybielić zęby domowymi sposobami?

lekarze specjaliści >Czy można wybielić zęby domowymi sposobami?

Czy można wybielić zęby domowymi sposobami?

medserwis.pl
Wybielanie zębów stanowi coraz powszechniejszy zabieg. Ma on na celu rozjaśnienie naturalnej barwy szkliwa zębowego, ujednolicenie kolorytu całego uzębienia oraz eliminację przebarwień.

Jak można wybielić zęby?
W związku z rosnącym zainteresowaniem, coraz więcej gabinetów stomatologicznych takie usługi oferuje. Zęby można rozjaśniać u dentysty bądź w warunkach domowych. Środkiem do tego używanym jest nadtlenek wodoru lub tlenek karbamidu. W drogeriach dostępne są różne produkty, między innymi paski naklejane na powierzchnię zębów czy nakładki wypełniane żelem wybielającym dopasowane do zgryzu. W gabinetach stomatologicznych zęby wybiela się szybciej przy użyciu promieni laserowych, jednak trzeba się liczyć z większymi kosztami.

Czy każdy może wybielić zęby?
Przed przystąpieniem do wybielania zębów, nie ważne czy w gabinecie stomatologicznym czy przy użyciu produktów powszechnie dostępnych, koniecznie należy przedtem ocenić stan swojego uzębienia u lekarza. Dentysta powinien zdecydować, czy dane zęby nadają się do wybielania, wyleczyć ewentualne chore zęby, uzupełnić ubytki i usunąć kamień z powierzchni szkliwa przed zezwoleniem na zabieg.

Czy można wybielić zęby domowymi sposobami?
Poza środkami dostępnymi w drogeriach czy sklepach medycznych, niektórzy sięgają po domowe sposoby rozjaśniania zębów. Używają do tego soku z cytryny, kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej. Metody te jednak ze względu na obecność kwasu niosą ze sobą duże ryzyko uszkodzenia szkliwa zębowego i wtórnego rozwoju próchnicy, co w konsekwencji bardziej szkodzi zębom niż im służy, mimo pozornie początkowo dobrych efektów.

Bielszy zęby poprawiają samopoczucie wszystkim bez względu na wiek. Sprawiają ,że ludzie chętniej prezentują swój uśmiech.

Jakie są zalety zabiegu wybielania zębów?
- Wybielanie pozwala na pozbycie się przebarwień nabytych przez długie lata picia kawy, herbaty czy palenia papierosów.
- Sam zabieg ma w pewnym sensie działanie psychoterapeutyczne.
Jaśniejszy uśmiech dodaje pewności siebie, podnosi samoocenę, zwiększa wiarę we własne możliwości.
- Według niektórych danych proces wybielania zmniejsza wrażliwość zębów,
nawilżając je i wzmacniając szkliwo.

Jakie wady niesie ze sobą wybielanie zębów?
- Ingerencja w strukturę zęba może osłabiać jego szkliwo i zwiększać nadwrażliwość zęba, zwłaszcza na zmiany temperatur powietrza, napojów i potraw. Taki skutek zaobserwowano przede wszystkim wśród młodszej grupy
pacjentów.
- Efekt wybielania jest nieprzewidywalny i bardzo zmienny osobniczo. Nigdy do końca nie wiadomo, jaki końcowy rezultat u danej osoby się osiągnie i czy wszystkie zęby wybielą się w równym stopniu. Martwe sine zęby mogą nigdy nie osiągnąć pożądanej barwy.
- Zabiegi profesjonalnego wybielania zębów są często kosztowne.
- Żadna metoda nie gwarantuje trwałego efektu. Rezultat utrzymuje się w zależności od indywidualnych predyspozycji, diety i stylu życia maksymalnie do roku.
- Niektórzy skarżą się na stały ból zębów po zabiegu wybielania. Dolegliwości te zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni.
- Bezpośrednio po zabiegu wybielania zębów przez co najmniej tydzień należy stosować tak zwaną „białą dietę”, to znaczy złożoną wyłącznie z białych nie barwiących składników żywnościowych. Nie wolno pić kawy, herbaty i palić papierosów.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl