Co wykrywa badanie FSH i kiedy należy je wykonać?

MEDserwis.pl >Co wykrywa badanie FSH i kiedy należy je wykonać?

Co wykrywa badanie FSH i kiedy należy je wykonać?

Co wykrywa badanie FSH i kiedy należy je wykonać?

Zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie prowadzi do takich objawów, jak wahania nastroju, zaburzenie cyklu miesiączkowania u kobiet i złe samopoczucie. Konieczne staje się wówczas wykonanie profilu hormonalnego, a zwłaszcza badanie FSH, czyli poziomu folikulotropiny. Hormon ten wytwarzany jest przez przysadkę mózgową, u kobiet stymuluje owulację i ma duży wpływ na cykl miesiączkowania, z kolei u mężczyzn jego niedobór ma wpływ na niski poziom plemników w nasieniu, dlatego badanie FSH wykonuje się w diagnostyce niepłodności. Co wykrywa badanie SFH i kiedy należy je wykonać?


 Folikulotropina - hormon wydzielany przez przysadkę mózgową


Folikulotropina, czyli hormon FSH jest wytwarzany w przysadce mózgowej, należy on do grupy białek. Na wydzielanie FSH duży wpływ ma stężenie gonadoliberyny oraz estradiolu. Jego poziom w organizmie uzależniony jest od płci i wieku, a w przypadku kobiet również od fazy cyklu miesiączkowego. Zbyt niski poziom FSH może się wiązać z niewydolnością przysadki mózgowej, natomiast jeśli stężenie FSH jest zbyt wysokie, może to świadczyć o niewydolności jajników i menopauzie u kobiet oraz niewydolności jąder lub ich uszkodzeniu spowodowane czynnikami infekcyjnymi u mężczyzn. Wysokie stężenie FSH może także wskazywać, iż u pacjentki rozwinął się zespół policystycznych jajników (PCOS). Badanie FSH wykonuje się także u dzieci, u których podejrzewa się przedwczesne dojrzewanie płciowe.


Badanie FSH – jak się przygotować?


Aby stwierdzić, jaki poziom FSH zawiera nasz organizm, konieczne jest wykonanie odpowiedniego badania. Zanim jednak wykonamy badanie FSH musimy pamiętać, iż stężenie FSH wzrasta u nałogowych palaczy, powinniśmy zatem powstrzymać się od palenia przed pobraniem próbki do badań. Przed badanie należy również odstawić na pewien czas przyjmowane leki. Sam badanie polega na pobraniu próbki krwi, a miejscem pobrania jest żyła łokciowa. Pobranie krwi należy wykonać we wczesnej fazie folikularnej, między pierwszym a piątym dniem cyklu. Wybór konkretnego dnia badania zależny jest od tego, do jakich celów się je wykonuje. Norma FSH jest różna dla kobiet w ciąży czy podczas menopauzy, gdyż różne jest wydzielanie hormonu w tych fazach.


Jakie stężenie FSH jest właściwe?


Poziom FSH w organizmie jest różny, w zależności od wielu oraz płci pacjenta. U noworodków jest on wysoki, by po kilku miesiącach spaść, a następnie przed rozpoczęciem dojrzewania płciowego, w wieku 6-8 lat wzrasta ponownie. U kobiet dorosłych w wazie folikularnej i lutealnej jest on niewielki, by osiągnąć znacznie większa wartość podczas jajeczkowania. W trakcie menopauzy oraz po menopauzie poziom FSH jest bardzo wysoki, natomiast w trakcie ciąży stężenie FSH jest minimalne. Podczas oznaczania FSH należy także wziąć pod uwagę stosunek LH:FSH, który jest pomocny do wykrywania PCOS. U mężczyzn stężenie FSH zmienia się w niewielkim zakresie i jeśli mieści się ono w normie oznacza to, iż FSH pobudza jądra do produkcji plemników w prawidłowy sposób.


O czym świadczy wysoki poziom FSH u kobiet?


Wysoki poziom FSH u dzieci może wiązać się z pierwotną niewydolnością jajników, dlatego warto takie badanie przeprowadzić już u młodych dziewczynek w przypadku wystąpienia podejrzanych objawów. Z olei u kobiet po menopauzie może to świadczyć o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników. Przyczyną zbyt wysokiego poziomu FSH może być także napromieniowanie, spowodowane chemioterapią lub innym zabiegiem. Zwiększone stężenie FSH wywoływane jest również przez choroby nadnerczy lub jajników. Więcej o badaniu FSH i dopuszczalnych stężeniach dla kobiet i mężczyzn można przeczytać na stronie: https://badaniakrwi.pl/


 

undefined

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl