5 zasad dbania o zdrowie intymne, które mama powinna przekazać swojej córce

MEDserwis.pl >5 zasad dbania o zdrowie intymne, które mama powinna przekazać swojej córce

5 zasad dbania o zdrowie intymne, które mama powinna przekazać swojej córce

Zdrowie intymne
Zdrowie intymne oraz wiele aspektów dotyczących życia seksualnego oraz układu rozrodczego stanowią istotne tabu w społeczeństwie. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiednich wzorców i świadomości swojego ciała dziecko może mniej świadomie podejmować decyzję dotyczące swojego życia. Zdrowie układu rozrodczego ściśle powiązane jest z samoświadomością i obserwowaniem zjawisk zachodzących w ciele. Dzięki szczerym rozmowom możliwe jest uniknięcie kłopotliwych sytuacji i zapobieganie groźnym chorobom.

Zdrowie intymne w praktyce


Dojrzewanie płciowe jest zjawiskiem związanym ze stresem oraz przemianami fizycznymi ciała. Najbardziej widocznym wskaźnikiem pokwitania jest menarche – pierwsza miesiączka. W Europie pojawia się zwykle około 11 – 14 roku życia. Niezwykle istotnym jest aby dziewczynka przechodząca pierwszą miesiączkę wiedziała, że proces, który przechodzi jest naturalnym i prawidłowym zjawiskiem. Miesiączce towarzyszy upływ krwi, niezwykle istotne jest więc aby mama przekazała swojej córce dwie informacje jeszcze przed pierwszą miesiączką:  • Miesiączkowanie jest naturalnym procesem, którego nie należy się bać

  • Istotne jest aby dbać o higienę swoich narządów płciowych, zwłaszcza podczas trwania miesiączki. Używanie materiałów higienicznych, takich jak podpaski, to podstawa aby żyć zdrowo i świadomie.


Zdrowie intymne może wymagać profesjonalnej kontroli poprzez używanie opartych na naukowych badaniach metod diagnostycznych. Badania lekarskie pozwalają na wczesne wykrycie problemu ze zdrowiem i są rekomendowane gdy obecne są ku nim wskazania. Przekazanie córce wiedzy o badaniach kontrolnych i świadomości niebezpieczeństw związanych z chorobami narządów płciowych to niezbędne informacje dla dorastającej młodej kobiety. Świadoma antykoncepcja i szczepienia ochronne przeciw onkogennym wirusom hpv to niezwykle ważne aspekty. Typy wirusa hpv 16 oraz 18 stanowią najistotniejszy czynnik ryzyka powstania raka szyjki macicy. Kolejne rady dla córki więc to:  • Zdrowie intymne to nie żarty, w przypadku zaniepokojenia stanem swojego zdrowia należy skorzystać z pomocy ginekologa.

  • Warto zaszczepić się przeciwko wirusowi hpv. Dostępna w Polsce szczepionka istotnie zmniejsza ryzyko powstania potencjalnie śmiertelnej choroby – raka szyjki macicy. Szczepionka chroni również przed rozwinięciem się kłykcin kończystych, są to brodawki weneryczne pochodzenia wirusowego. Nie są one groźne w rozumieniu utraty życia, powodują jednak duży dyskomfort psychiczny i fizyczny.

  • Nie należy bagatelizować swoich objawów. Wizyty u lekarza, rozmowy o swoich problemach ze zdrowiem intymnym oraz świadomość swojego ciała istotnie polepszają zdrowie oraz komfort życia. Świadomość możliwości walki z np. objawami bólowymi związanymi z miesiączką poprzez stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak Ketesee 25, potrafi polepszyć jakość życia i zachować zdrowie na dłużej.


Zdrowie intymne jest niezwykle istotnym elementem życia każdej kobiety. Dzięki niemu rośnie pewność siebie, a jakość i czas trwania życia wzrasta. Należy pamiętać aby nie odkładać ważnych rozmów w nieskończoność, zdrowie oraz komfort życia nigdy nie powinny stanowić tabu.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl